مودم های نزتک را از کجا بخریم؟ مودم های نزتک را از کجا بخریم؟

VDSL چیست؟

تاریخ انتشار : 25 شهریور 1400
vdsl چیست

اولین بار آذری جهرمی بحث استفاده از اینترنت VDSL را مطرح کرد و امروزه بازار تهیه مودم VDSL برای بهره مندی از اینترنت پر سرعت بسیار داغ است. نیاز به اینترنت پرسرعت معقوله‌ای است که از ابتدای ورود اینترنت، تمامی کاربران برای به دست آوردن آن به دنبال بهترین راه‌کارها بودند. با وجود استفاده از اینترنت در عصر حاضر، این انتظار کاملا طبیعی است؛ زیرا در حال حاضر بسیاری از افراد مشاغل اینترنتی دارند یا سروکارشان به نحوی با اینترنت است. در ادامه این مطلب برای آشنایی با هر آنچه که از VDSL نمی دانید با هایپرسل همراه باشید.

نوستالژی شیرین اینترنت Dial-up

اگر یادتان باشد در گذشته همه ما با استفاده از فناوری Dial-up برای اولین بار وارد دنیای اینترنت شدیم. بماند که این فناوری با چه مشکلات زیادی مواجه بود. مثلا سرعت بسیار پایین آن برای اتصال به اینترنت، یا برای دانلود فایل‌های کم حجم که باید ساعت‎ها منتظر می‌ماندیم تا بالاخره دانلود شوند. شیرین ترین خاطره از این اینتنرت، سروصدایی بود که حین اتصال به اینترنت بلند می‌شد.

Dial-up

مروری بر سرگذشت اینترنت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، شاهد پیشرفت عظیم دنیای اینترنت و خطوط اتصال به آن و همچنین مودم‌هایی هستیم که برای اتصال به اینترنت از آن‌ها استفاده می‌شود. بعد از اینترنت Dial-up پس از سال‌ها، مخابرات تصمیم به ارائه اینترنت ADSL برای عموم مردم گرفت. در این بین استفاده از اینترنت همراه و با پشتیبانی اپراتورهای ایرانی خالی از لطف نبود و تحول بزرگی در دنیای مشاغل آنلاین به وجود آورد. البته در ابتدا این اینترنت در اختیار شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و ادارات خاص قرار گرفت. اما پس از مدتی در اختیار خطوط تلفن خانگی نیز قرار گرفت و ما شاهد پیشرفت در اینترنت و بالا رفتن سرعت آن بودیم. اما اینترنت به همین یک خط ختم نشد و پس از چند سال کم کم شرکت‌های مختلفی وارد بازار شدند تا اینترنت پرسرعت‌تری در اختیار کاربران بگذارند. تا به امروز که جدیدترین فناوری یعنی اینترنت VDSL به وجود آمد.

آشنایی با اینترنت VDSL

در ایران به تازگی اینترنت جدید VDSL پوشش داده شده است که نسبت به ADSL سرعت چند برابر بیشتری دارد. در ابتدا این نوع اینترنت برای استفاده شرکت‌های مختلف ارائه می‌شد؛ اما با گسترده‌تر شده آن و مناطق مختلف، اکنون خط تلفن‌های خانگی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. DSL یکی از بهترین نوع از میان انواع اینترنت VDSL است. VDSL در واقع مخفف “Very high speed digital subscriber line” است. کاربران خانگی از تکنولوژی‌های VDSL و VDSL2 می‌توانند به راحتی برای منزل خود به صورت مصرف شخصی استفاده کنند. لازم به ذکر است که در حال حاضر اینترنت VSDL2 و VDSL2+ پیشرفته‌ترین نوع از DSL است، که سرعت دانلود آن‌ها به ترتیب 200 و 300 مگابیت بر ثانیه (25 تا 37.5 مگابایت بر ثانیه) است. البته هنوز شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت در کشور به دلیل محدود بودن پوشش آن، به صورت گسترده این نوع اینترنت را ارائه نمی‌دهند.

vdsl

مهمترین علت استفاده کاربران از اینترنت VDSL چیست؟

اینترنت پرسرعت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که هر کاربر برای دسترسی کامل و آسان به دنیای اینترنت توجه خاصی به آن می‌کند. به همین جهت اینترنت VDSL قادر است اطلاعات یا محتوای مورد نیاز کاربران را بدون تأخیر و هر گونه مشکل، در اختیار آن‌ها قرار دهد. واقعیت این است که اینترنت کنونی کشورمان در طی 10 سال اخیر بسیار پیشرفته‌تر و پرسرعت‌تر شده است. قطعا شما هم 10 سال پیش از Dial-up برای اتصال به اینترنت استفاده کرده‌اید و می‌دانید که با چه مشکلاتی هنگام اتصال به اینترنت مواجه می‌شدیم. مثلا نباید خط تلفن اشغال می‎شد یا در هنگام اتصال نمی‌توانستید با خط تلفن تماس برقرار کنید یا اینکه درست وسط کار، اینترنت Dial-up قطع می‌شد و اتصال دوباره آن پروسه عظیم و دردسر سازی بود. به همین علت شرکت‌های مختلفی مانند: شاتل، آسیاتک، پارس آنلاین و … برای بهینه کردن خطوط اینترنت جهانی و ارائه اینترنت‌های پرسرعت و باکیفیت به منظور دسترسی آسان کاربران ایرانی اقدام کردند. اکنون نیز با پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی و اینترنت جهانی، اینترنت کشورمان نیز با وجود اینترنت VDSL دچار تحول عظیمی شده است.

اینترنت پرسرعت

آیا امکان تبدیل اینترنت ADSL به VDSL امکان پذیر است؟

ممکن است با خود فکر کنید اگر مودم VDSL تهیه کنید می‌توانید اینترنت خود را از ADSL به VDSL تبدیل کنید ؛ در حالی که چنین چیزی امکان پذیر نیست و کاملا اشتباه است. ADSL و VDSL دو نوع اینترنت کاملا جدا هستند که خطوط جداگانه دارند. به طور مثال شما نمی‌توانید اینترنت موبایل خود را به ADSL تبدیل کنید؛ به همین شکل هم نمی‌توانید ADSL را به VDSL تبدیل کنید.

اینترنت VDSL یا ADSL؟

همان‌طور که گفته شد، DSL یکی دیگر از محبوب‌ترین نوع‌های اینترنت ADSL است. اما از سرعت کم‌تری نسبت به ADSL و VDSL برخوردار است. به این شکل که ADSL حداکثر سرعت بارگذاری که برای DSL ارائه می‌دهد کم‌ترین سرعت یعنی 800 کیلوبیت بر ثانیه است. با این حال سرعت دانلود آن تا 8 مگابیت در ثانیه است که سرعت نسبتاً خوبی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. این در حالی است که سرعت دانلود نسل اولیه مودم VDSL، 52 مگابایت و آپلود 16 مگابایت بر ثانیه است. امروزه اکثر مشتریان اینترنت خانگی ترجیح می‌دهند از اینترنت پرسرعت و با کیفت‌تری استفاده کنند، که اینترنت VDSL به دلیل پیشرفته‌تر بودن و سرعت بالاتر آن نسبت به ADSL این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند. در سال‌های گذشته با توجه به افزایش تعداد رایانه‌ها و پیشرفت سرعت اینترنت، به دلیل استفاده کاربران از اینترنت پرسرعت، ADSL و VDSL به محبوب‌ترین و پر طرفدارترین سرویس‌های اینترنت دنیا تبدیل شدند. به دلیل این محبوبیت در سال‌های اخیر شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت در ایران، مودم VDSL را به کاربران خود ارائه کردند. همان‌گونه که در ابتدا نیز بیان کردیم، این نوع اینترنت بیشتر در اختیار شرکت‌های مطرح قرار داده می‌شد. اما کم کم اینترنت VDSL راه خود را در اینترنت‌های خانگی، توسط شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت، پیدا کرد. از مزایای دیگر VDSL، امکان استفاده از برنامه‌های نیازمند به پهنای باند بالا است، که بدون تأخیر و هیچگونه مشکلی قابل اجرا خواهند بود.

سرنوشت VDSL در ایران چه می‌شود؟

به دلیل اینکه خطوط VDSL هنوز در همه مناطق ایران پشتیبانی نمی‌شود لازم است قبل از هر چیز به این نکته توجه کنید که آیا منطقه‌ای که در آن ساکن هستید از آن پشتیبانی می‌کند یا خیر. در فروردین ماه امسال خبرگذاری ایسنا گزارشی مطرح کرد که در آن خبر از نصب 5 میلیون پورت از پروژه اینترنت VSDL می‌داد که قرار بود تا پایان سال 99 اجرایی شود. اما پس از این‌که بعد از دو سال این اینترنت را از انحصار مخابرات درآوردند، قراردادی بین آسیاتک و مخابرات برای انجام این پروژه امضا شد، که گویا به دلیل کوتاهی در تعهدات مالی مخابرات و عدم همکاری آن با شرکت‌های خصوصی، این پروژه را توانستند تنها با یک میلیون پورت VDSL اجرا کنند. پس از این اتفاق، خبر از اجرای اینترنت نسل پنجم یا 5G داده شد که شرکت مبین نت اولین شرکت داوطلب اجرا کننده این طرح بود.

اینترنت

درباره مودم VDSL بیشتر بدانیم!

تهیه مودم ارزان برای بهره مندی از اینترنت همراه کار راحتی بود اما برای استفاده از اینترنت VDSL نمی توان چنین راحت عمل کرد. با استفاده از مودم VDSL می‌توانید علاوه‌بر لذت بردن از اینترنت پرسرعت، از خدمات دیگر آن مانند SIP و ویدیوکنفرانس بهره‌مند شوید. هنگام تهیه مودم دقت کنید که از فناوری VDSL و سرعت بالای آن پشتیبانی کند. این مودم برای انتقال داده از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌کند، که این خود یکی از تفاوت‌های اصلی بین مودم VDSL و ADSL است. از دیگر ویژگی‌های این مودم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این مودم دارای سیم‌کشی مخصوص است که توسط پیمان‌کار انجام می‎شود.
  • برای استفاده از آن کافی است یک خط تلفن و یک مودم VDSL داشته باشید.
  • اینترنت VDSL 4 برابر ADSL سرعت دارد.
  • اختلال در شبکه و قطع و وصلی کمتری نسبت به ADSL دارد.
  • تا زمانی که این فناوری در تمامی نقاط اجرا نشود، دسترسی محدودی دارد.
  • قیمت مودم‌های VDSL چه برای خرید و چه برای نصب، بالاتر است.

اینترنت vdsl

بهترین مودم برای اتصال به اینترنت VDSL

افراد زیادی به دنبال خریداری مودمی هستند که از اینترنت VDSL پشتیبانی کند تا بتوانند از اینترنت با سرعت بالاتری استفاده کنند. اگر به تازگی مودم ADSL خریداری کردید، قبل از خرید یک مودم جدید، جعبه مودم خود را چک کنید و ببینید از فناوری VDSL پشتیبانی می‌کند یا خیر. در غیر این صورت باید برای خرید مودم VDSL اقدام کنید. البته لازم به ذکر است، می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه، از همان مودم قدیمی خود استفاده کنید و از سرعت بالای VDSL لذت ببرید.

در نهایت

در آخر با خواندن این مطلب متوجه شدید که اینترنت VDSL با وجود سرعت ده برابر بیشتر از اینترنت ADSL بسیار فراتر از آن است. با این حال این فناوری هنوز به طور کامل در کشورمان راه اندازی نشده است. متأسفانه تنها مناطق بسیار محدودی را پوشش می‌دهد که ما امیدواریم هر چه زودتر سرتاسر ایران از این فناوری بهره‌مند شود. این‌که با وجود پوشش محدود این شبکه، مودم VDSL را خریداری کنید یا نه کاملا به خودتان بستگی دارد. در این مقاله سعی بر این داشتیم که فناوری VDSL و مودم آن را به شما معرفی کنیم. اگر شما هم از این فناوری بهره مند هستید، هر آن چه که می دانید برای ما کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هایپرسل، بهترین همراه و پشتیبان شما

برای افرادی که خواهان دستیابی به اینترنتی پایدار، با کیفیت و سرعت بالا هستند، شرکت هایپرسل با مودم‌های برند نزتک، شرکت پیشرو و رهبر تکنولوژیک بازار است. محصولات نزتک به همراه خدمات پس از فروش ایده آل و قیمت مناسب و رقابتی، تجربه منسجم و ‌یکپارچه را برای کاربران ایجاد می کند، با توجه به اثر گذاری محصولات هایپرسل، بر کیفیت زندگی مشتریانش، این شرکت همیشه رویکردی نوآورانه و بر پایه تخصص اتخاذ می‌کند.

preloader