مودم های نزتک را از کجا بخریم؟ مودم های نزتک را از کجا بخریم؟

طرح رجیستری تبلت‌ها و دستگاه‌های سیم کارت‌خور آغاز شد !

تاریخ انتشار : 4 مرداد 1400
طرح رجیستری

طبیعتا مطابق میل هیچ شخصی نیست کالایی که خریداری می‌کند غیرقانونی باشد.

اخیرا طرح رجیستری این نگرانی رو تا حدودی برای گوشی های هوشمند کاهش داده است.به تازگی خبر تازه‌ای با عنوان طرح رجیستری تبلت ها و دستگاه‌های سیم کارت خور در تیتر خبرگذاری‌ها قرار گرفته است. این خبر به ماه گذشته یعنی تیر 1400 مربوط می شود.

همانطور که می‌دانید بیشتر تبلت‌های موجود در بازار به صورت قاچاقی وارد کشور شده‌اند.علاوه بر آن سایر دستگاه‌های سیم کارت خور حتی مودم‌ها، مشمول این طرح هستند تا خیال خریداران از همه نظر راحت باشد.

قبل‌تر این طرح برای گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار گرفته بود،اما در رابطه با  تبلت ها و سایر دستگاه‌های سیم کارت‌خور خیر.

طرح رجیستری، قدمی بزرگ در جهت مبارزه با قاچاق و کالای غیر قانونی محسوب می‌شود.

همتا
همتا

لزوم رجیستری!

این روزهادر بازار موبایل بیشتر از هر موضوعی صحبت از طرح رجیستری می‌شود.

طرح رجیستری در واقع ثبت موبایل است، تا از قاچاق نبودن دستگاه اطمینان حاصل کنیم.

اما چرا باید طرح رجیستری را انجام داد؟!

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید طرح رجیستری باعث سر و سامان دادن به صنعت موبایل شده است و از ضررهای زیادی که فروشندگان از طریق قاچاق میلیون‌ها دستگاه متحمل می‌شدند، جلوگیری کرد.

به علاوه بااجرای طرح رجیستری سلامت موبایل‌‌های وارداتی هم تایید می‌شود.

مسئله ای که در دنیا بسیار قابل اهمیت است، اما متاسفانه در کشور ما حتی در مدل‌های کپی از محصولات وارداتی هم رعایت نمی‌شود تا در حد امکان از خطرات اشعه های مضر دستگاه برای کاربران جلوگیری شود.طبیعتا با وجود انجام چنین تست‌هایی نمونه‌های بی‌کیفیت از بازار جمع آوری خواهند شد.

اتفاقی که رجیستری رقم میزند!

با اجرای این طرح خدمات و سرویس های مخابراتی فقط به موبایل‌هایی که قانونی وارد کشور شدند تعلق می‌گیرد.در واقع کد موبایل ها در سامانه همتا ثبت می‌شوند تا در صورت عدم وارد شدن کد در سامانه، خدمات موبایلی و یا اینترنتی به آن‌ها داده نشود.

اقدامی که نه تنها باعث بهبود فعالیت شرکت‌هایی که خدمات پس از فروش و گارانتی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند شده است بلکه از ورود جنس غیراورجینال به کشور هم جلوگیری می‌کند.این طرح می‌تواند گام بزرگی در جهت بهبود زیرساخت‌های مربوط به امنیت و فساد بازار  باشد.

ساعت هوشمند
رجیستری ساعت هوشمند

وضعیت رجیستری در سایر کشور‌ها

همیشه پذیرش یک موضوع جدید و ترک عادت های گذشته سخت و در نگاه اول غیرممکن است.اما در رابطه با طرح رجیستری باید اشاره کنیم که مدت‌هاست در کشورهایی مثل هند، آلمان، ترکیه،آمریکا و… برای جلوگیری از قاچاق‌هایی که آسیب زننده به اقتصاد کشور است به صورت‌های مختلف انجام می‌شود،در کشور ما هم با وجود موانع زیاد این طرح با روند صحیح در سال‌های اخیر اجرایی شده است.

افزایش قیمت در طرح رجیستری!

هیچ دستگاهی را نمی‌توان به صورت قاچاقی از مرزهای ایران وارد کشور کرد به همین دلیل، مطمئناَ این طرح افزایش قیمت جزئی به دنبال خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که دستگاه‌های موجود در کشور، شامل پرداخت  هزینه گمرک می‌شوند.به طور کلی فروش موبایل سود بالایی ندارد. به همین دلیل فروشندگان مجبورند برای جبران ضررهای خود قیمت را بالا ببرند. البته کارشناسان معتقدند که این نوسان قیمت پس از مدتی که  از اجرایی شدن طرح گذشت، ثابت خواهد شد. در نتیجه با کمی صبوری، این طرح به نتایج مطلوبی خواهد رسید.

آغاز طرح رجیستری تبلت‌ها و دستگاه‌های سیم کارت خور

طرح رجیستری تبلت‌ها و انواع دستگاه‌های سیم‌کارت خور پس از سه ماه کش و قوس‌های فراوان در قانون بودجه سال 1400  آورده شده و در حال نهایی شدن است و به زودی اجرایی می‌شود. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، درخواست اطلاع رسانی از زمان اجرایی شدن این طرح را از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد تا به عموم مردم برساند. دستگاه‌های کارت‌خوان سیار و تمامی دستگاه‌های سیم کارت خور نیز علاوه بر تبلت و ساعت‌های هوشمند باید در سامانه همتا  ثبت و رجیستر شوند.دستگاه‌های کارتخوان سیار از اول تیرماه باید در سامانه همتا ثبت  می‌شدند.به نظر می‌رسید که این مصوبه حدود سه ماه است که توسط دولت به تعویق انداخته شده است؛ که البته به زودی از سوی وزارت ارتباطات زمان اجرا شدن آن اعلام خواهد شد.

طرح رجیستری  مودم

طبق صحبت‌های وزیر ارتباطات طرح رجیستری مودم، روتر به اجرا در خواهد آمد.البته این طرح رجیستری برای آن دسته از مودم‌هایی که درگاه سیمکارت دارند اجرایی می‌شود. اکثر مودم‌های ثابت و همراه توسط خود اپراتور‌ها به فروش می‌رسد و کمتر شاهد بازار قاچاق در این زمینه هستیم.

اپلیکیشن همتا

افزایش قیمت در طرح رجیستری وجود ندارد!

طبق گفته رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی، قیمت تبلت‌ها پس از اعمال طرح رجیستری افزایش پیدا نمی‌کند.

تبلت‌هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارد به صورت قاچاق وارد کشور شدند. به همین دلیل قیمت آن‌ها به صورت دلار آزاد محاسبه می‌شود. این در حالی است که پس از رجیستری آن‌ها به دلیل ورود قانونی این دستگاه‌ها قیمت نهایی با محاسبه ارز نیمایی صورت می‌گیرد. پس افزایش قیمتی وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

عده ای بر این باور هستند که اقدامات صحیح در جهت طرح رجیستری صورت نگرفته است و دلیل این تخلف عدم پیوند، بین سیستم گمرک و ناجا در کشور است.

اما به طور کل، طرح رجیستری برای گوشی‌های هوشمند از ضرر‌‌های مالی زیادی که با قاچاق به فروشندگان وارد میشد جلوگیری کرده است.

مطمئنا با اجرایی شدن طرح رجیستری برای تبلت‌ها و دستگاه‌های سیم کارت‌خور و غیرفعال شدن کالا‌های قاچاق زیرساخت‌های لازم برای پاک کردن فساد از بدنه بازار موبایل و سایر دستگاه‌ها به خوبی فراهم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هایپرسل، بهترین همراه و پشتیبان شما

برای افرادی که خواهان دستیابی به اینترنتی پایدار، با کیفیت و سرعت بالا هستند، شرکت هایپرسل با مودم‌های برند نزتک، شرکت پیشرو و رهبر تکنولوژیک بازار است. محصولات نزتک به همراه خدمات پس از فروش ایده آل و قیمت مناسب و رقابتی، تجربه منسجم و ‌یکپارچه را برای کاربران ایجاد می کند، با توجه به اثر گذاری محصولات هایپرسل، بر کیفیت زندگی مشتریانش، این شرکت همیشه رویکردی نوآورانه و بر پایه تخصص اتخاذ می‌کند.

preloader