مودم های نزتک را از کجا بخریم؟ مودم های نزتک را از کجا بخریم؟

از اقدام روبیکا به ساخت اکانت جعلی تا حذف آن از استور‌ها

تاریخ انتشار : 30 مرداد 1400
روبیکا

این روز‌ها احتمال شنیدن خبرهای عجیب و غریب در فضای مجازی بسیار زیاد است و هر از چند گاهی با خبر تازه‌ای مواجه می‌شویم، شاید خیلی از ما دیگر مثل سابق با خواندن این خبرها دچار شوک نشویم. خبر اخیری که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرد، طرح صیانت حقوق کاربران در فضای مجازی بود که واکنش‌های مثبت و منفی زیادی را به همراه داشت و توجه اذهان عمومی را به خود معطوف کرد. چندی پس از انتشار این خبر، ساخت اکانت‌های جعلی در روبیکا جنجال زیادی به پا کرد، عده‌ای بر این باورند که این دو مسئله در ادامه هم و کاملا به یکدیگر مربوط است. در ادامه‌ به بررسی بیشتر این اتفاق پرداخته‌ایم، با این مقاله از هایپرسل همراه باشید.

روبیکا چیست؟

روبیکا از جمله اپلیکیشن‌های چند منظوره در گوشی‌های هوشمند است که نیاز‌های مختلف کاربران را برطرف می‌کند. از نقاط قوت این اپلیکیشن می توان به سادگی و روان بودن آن اشاره داشت که بلافاصله پس از ثبت‌نام در آن به بخش امکانات و دسترسی‌ها هدایت خواهید شد. از امکانات این اپلیکیشن می‌توان به تماشای رایگان فیلم و سریال، گوش دادن به موسیقی دلخواه، پخش همزمان برنامه‌های تلوزیونی و انجام خدمات پرداخت قبوض و … اشاره کرد. اگر برای دسترسی به اپلیکیشن روبیکا از اینترنت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل استفاده کنید تمام حجم مصرفی رایگان خواهد بود و مبلغی از اعتبار شما کسر نخواهد شد.

ساخت اکانت جعلی در روبیکا

اخیرا با خبرهای زیادی مبنی بر ساخت اکانت‌های جعلی توسط روبیکا روبرو شده‌ایم که سر و صدای بسیاری به پا کرده است با مطرح سازی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که مخالفان و موافقان بسیاری داشت نمی‌توان به ماجرای ساخت اکانت جعلی توسط روبیکا خوشبین بود زیرا در طرح صیانت به وضوح بیان شده بود که در صورت استقبال گسترده از سرویس‌های داخلی، پهنای باند سرویس‌های خارجی کم خواهد شد. در حال حاضر یکی از فرضیه‌های مطرح شده در رابطه با ماجرای ساخت اکانت‌های جعلی، تبلیغات گسترده و نشان دادن استقبال کاربران از نسخه‌های داخلی و بهانه‌ای برای کم کردن پهنای باند سرویس‌های خارجی می‌تواند باشد. خبر ساخت اکانت‌های جعلی در روبیکا توسط عده‌ای از افراد معروف از جمله بازیگران و فوتبالیست‌ها منتشر شد که ادعایی مبنی بر نداشتن حساب کاربری در اپلیکیشن روبیکا کردند. این ادعا تنها به تعدادی از افراد معروف محدود نشد و تعداد پیج‌های فراوانی که در اینستاگرام حضور و فعالیت داشتند، نسخه دومی در روبیکا پیدا کرده‌اند. نکته جالب توجه در رابطه با این موضوع این است که اکانت‌های جعلی برای کاربران عادی و افراد کمتر معروف نیز ساخته شده است. روبیکا با از کار انداختن  لینک نمایش یوزرنیم در واقع جلوی چک کردن این موضوع که افراد بتوانند متوجه ساخت اکانت جعلی خود بشوند را گرفته است تا افراد مختلف برای این کار مجبور باشند حتما این پلتفرم را نصب کنند و احتمالا با همین اقدام بر شمار استفاده کنندگان این پلتفرم افزوده شده است.

روبینو

روبینو قسمتی از اپلیکیشن روبیکا است که به محض ورود کاربران، برایشان هم حساب شخصی تلگرام ایرانی و هم حساب شخصی اینستاگرام ایرانی باز می‌کند. شاید این موضوع تا چند وقت اخیر اهمیت زیادی به همراه نداشت اما اخیرا شاهد انتقال پست‌ها و مطالب پیج‌های مختلف از اینستاگرام به روبیکا توسط روبینو بوده‌ایم. این اتفاق برای پیج‌های پر بازدید که دنبال کننده بالایی دارند رخ داده است با این وجود صاحب این پیج‌ها به مراتب اعلام کرده‌اند فعالیتی در این اپلیکیشن پرحاشیه ندارند. شیطنت دیگری که روبینو انجام داده است ساخت اکانت‌های جعلی برای اشخاص حقیقی و حقوقی است که حتی این اپلیکیشن را بر روی گوشی خود نصب نکرده‌اند.

روبینو

قانون شکنی یک اپلیکیشن قانونی

نکته‌ی جالب، در رابطه با مسئله این موضوع است که طرح صیانت از حقوق کاربران با ادعای نقض حریم شخصی کاربر توسط اپلیکیشن‌های خارجی به مجلس برده شد، با این وجود اتفاقی برعکس برای یک نرم‌افزار داخلی رخ داد. البته که این مسئله به دلیل عدم مقابله روبیکا در حفظ حریم افراد و سرقت اطلاعات شخصی آن‌ها می‌تواند قابل پیگیری قضایی باشد. طبق قوانین مجازات اسلامی هرفردی به وسیله سامانه‌های اینترنتی  و رایانه‌ای محتوا، فیلم و یا تصویری را بدون اجازه شخص منتشر کند و باعث حتک حیثیت او شود به حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد. علاوه بر ایران در تمام نقاط دنیا این اقدام غیرقانونی است و مجازات به همراه دارد. در واقع روبیکا با این اقدام جعل هویت انجام داده و قانون کپی رایت را نقض کرده است.

تخلف روبیکا

واکنش روبیکا

در نهایت این برنامه به جای توضیح درباره‌ی این رفتار غیرقانونی و عجیب خود اعلام نمود کاربران می‌توانند برای کنترل اکانت خود یا حذف آن با روبیکا تماس بگیرند تا حسابشان حذف شود.

شاید بتوان این اقدام را حرکتی خلاقانه برای تبلیغ این اپلیکیشن کم طرفدار تلقی کرد.

تیک آبی عجیب و غریب

ساخت اکانت‌های جعلی موضوع تازه‌ و عجیبی برای افرادی که در ایران زندگی می‌کنند نیست زیرا پیش از این نیز اپلیکیشن سروش اقدام به ساخت اکانت برای افرادی که هرگز در این اپلیکیشن نبودند کرده بود. موضوع تازه در رابطه با اقدام روبیکا دادن تیک آبی به اکانت جعلی است! در واقع روند تایید هویت اشخاص برای دریافت اکانت رسمی و تایید شده برای روبیکا در حد یک ماجرای طنز است. این صفحات قلابی، دارای ده‌ها هزار دنبال کننده ای است که مشخص نیست چند درصد آن‌ها جعلی هستند.

چرا اکانت جعلی!

شاید بعد از خواندن این مقاله برای شما نیز این سوال مطرح شود که چه هدفی می‌تواند پشت این اقدام عجیب باشد؟!

فرضیه اول که در بالا اشاره کوتاهی به آن داشتیم کنجکاوی افراد برای اطلاع از ساخت اکانت جعلی به نام خودشان است که این اپلیکیشن را نصب می‌کنند تا چک کنند آیا اکانت جعلی به نام‌ آنها ثبت شده است یا خیر. در هر حال این اقدام باعث شناخته‌تر شدن این اپلیکیشن خواهد شد.

فرضیه دوم که مهم‌تر و عمیق‌تر است، زمانیکه اکانت‌های جعلی در روبیکا کامل‌تر شود ظاهرا این اپلیکیشن در دنیای موازی جایگزین داخلی مناسبی برای اینستاگرام خواهد بود و تمامی ما بدون اطلاع خودمان در آنجا به فعالیت خواهیم پرداخت. این روند فارغ از حقیقی یا جعلی بودن هویت و فعالیت جعلی افراد در روبیکا از دید مطرح‌کنندگان طرح صیانت، این شبکه اجتماعی با استقبال خوبی از سمت کاربران همراه شده و توانسته با نسخه خارجی رقابت کند، شاید همان نقطه، نقطه‌ی اعمال محدودیت( کم کردن پهنای باند) در نسخه خارجی باشد.

طرح صیانت

گوگل پلی، روبیکا را حذف کرد!

شیطنت و اقدام دردسرساز اپلیکیشن روبیکا عواقب جالبی در فضای مجازی به همراه نداشت. علاوه بر بی اعتمادی بیشتر اشخاص به نرم‌افزارهای داخلی، گزارش کاربران در فضای مجازی نشان می‌دهد پس از حذف روبیکا از چند مارکت اندروید ایرانی، گوگل پلی نیز اقدام به حذف این اپلیکیشن کرده است و امکان دانلود این برنامه از بستر گوگل پلی دیگر امکان پذیر نیست. در آخر امیدواریم این مقاله جمع بندی مفیدی را از خبرها و اطلاعات روزهای اخیر در اختیار‌تان قرارداده باشد.

One thought on “از اقدام روبیکا به ساخت اکانت جعلی تا حذف آن از استور‌ها

  1. خطی بناممه که باهاش اکانت جعلی روبیکا ساختن که باعث آبروریزی بنده شده لطفا کاری کنید این اکانت بااین خط کلا نباشه۰۹۱۳۴۷۸۰۱۷۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هایپرسل، بهترین همراه و پشتیبان شما

برای افرادی که خواهان دستیابی به اینترنتی پایدار، با کیفیت و سرعت بالا هستند، شرکت هایپرسل با مودم‌های برند نزتک، شرکت پیشرو و رهبر تکنولوژیک بازار است. محصولات نزتک به همراه خدمات پس از فروش ایده آل و قیمت مناسب و رقابتی، تجربه منسجم و ‌یکپارچه را برای کاربران ایجاد می کند، با توجه به اثر گذاری محصولات هایپرسل، بر کیفیت زندگی مشتریانش، این شرکت همیشه رویکردی نوآورانه و بر پایه تخصص اتخاذ می‌کند.

preloader